BBC'ye göre , kriptokrasi madencileri tarafından yönlendirilen mevcut grafik kartı sıkıntısı sadece oyunculara zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda daha iyi bir medeniyet kanıtı bulmak için çabalarımızı da engelliyor
Cryptocurrency Frenzy'nin Uzaylıları Aramamızı Nasıl Engellendiği

SETI araştırmacıları, dünya dışı dünyadaki uygarlık işaretlerini araştırmaya çalıştığını söylüyor ancak kripto madencileri bu kilit bileşenden istifade ediyor.

Berkeley SETI Research Center'daki baş bilim adamı Dan Werthimer, BBC'ye verdiği demeçte, "En yeni GPU'ları [grafik işlemci birimlerini] kullanmak istiyoruz ... ve onları elde edemiyoruz" dedi. "Bu yeni bir sorundur, sadece son birkaç ay içinde yapmaya çalıştığımız emirlerde gerçekleşti ... Bu, yeryüzündeki insanlarla aramamızı sınırlandırıyor," Yalnız mıyız? "Sorusunu cevaplamaya çalışıyor. Dışarıda kimse var mı?'"

GPRS sıkıntısı büyük ölçüde kriptokrasi çılgınlığı sayesinde kriptokoin madenciliği muazzam miktarda bilgisayar gücü gerektirdiğinden.

Uzaylıların işareti için evrenin taranması -özellikle de kozmik komşularımızın sohbet etmek istediklerini hiç bilmiyorsak- çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir. "SETI'de elimizden geldiği kadar çok frekans kanalına bakmak istiyoruz çünkü ET'nin yayınlanma sıklığını bilmiyoruz ve çok sayıda farklı sinyal türünü aramak istiyoruz - AM veya FM, hangi iletişim kullanıyorlar mı? "dedi Werthimer.

Örgüt, çalışmalarını West Virginia ve Avustralya'daki gözlemevlerinde sürdürmeye çalışıyor. Ancak SETI teleskoplarının bazıları evrenden frekansları almak için yaklaşık 100 GPU gerektirir ve birçok GPU'yu elde etmek gittikçe zorlaşmaktadır.

Bir başka radyo-astronomi operasyonu, Reionisation Array'ın Hidrojen Çağı (HERA) da kıtlığın etkilerini görüyor. Berkeley'deki Berkeley Üniversitesi'nde HERA çalışan bir profesör olan Aaron Parsons, BBC'ye verdiği demeçte, projenin Ulusal Bilim Vakfı'ndan geçerek galaksilerin ve yıldızların nasıl oluştuğu üzerine araştırmalarını genişletme hibe aldığını söyledi. Fakat HERA'nın çok teleskoplarından gelen tüm verileri bağlamak için, işlemin çok sayıda GPU'ya ihtiyacı var.

Üç ay önce, bir dizi GPU HERA 500 dolara mal olacaktı, ancak fiyat şu anda 1.000 dolardır. Toplamda, satın alma projeye başlangıçta bütçelenenden 32,000 dolar daha fazla mal olacak. Olasılık önleme bütçesi şu an için yardımcı oluyor, ancak arz daha da kısıtlı hale gelirse, operasyon Parsons'a göre araştırmaya devam edemiyor olabilir.

Tabii ki, bu sıkıntıdan etkilenen tek insan astronom değil. Oyuncular ayrıca , oyun oynamaları için GPU'ları bulmak ve bulmak için uğraşıyorlar. NVIDIA, önde gelen grafik kartı üreticisi, kısa süre önce çevrimiçi satışları bu talebe cevap olarak kısıtladı.

Kripto madencileri her şeyi mahvetmeden önce iletişim kurmamızı umalım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları


Disqus Yorumları